RESMİ KURUMLAR

 

VAN T TİPİ KAPALI CEZA İNFAZ KURUMU

GENEL DURUM

Van T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Adalet Bakanlığı Onayı ile hizmete açılmış olup 21.11.2016 tarihinde hükümlü/tutuklu kabulü yapılmaya başlanmıştır. Kurumumuz, Van Şehir Merkezinden 25 km uzaklıkta olup, Van Erciş Karayolu üzerinde bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ KAYIT MERKEZİ

Kurumumuza giriş ve çıkış yapan bütün herkesin kayıtlarının elektronik ve fiziki ortamda tutulduğu hizmet binasıdır.

PERSONEL DURUMU VE İÇ GÜVENLİK

Dış güvenlik jandarma iç güvenlik infaz koruma memurları tarafından sağlanmaktadır.

HÜKÜMLÜ VE TUTUKLU DURUMU

Ceza İnfaz Kurumumuzda Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm olanlar ile süresine bakılmaksızın, suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, yönetmek veya bu örgütün faaliyeti çerçevesinde, 5237 sayılı Kanunda yer alan
a) İnsanlığa karşı suçlardan (madde 77, 78),
b) Kasten öldürme suçlarından (madde 81, 82),
c) Uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti suçundan (madde 188/5),
d) Devletin güvenliğine karşı suçlardan (madde 302, 303, 304, 307, 308),
e) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlardan (madde 309, 310, 311, 312, 313, 314, 315),
Mahkûm olanlar ile Eylem ve tutumları nedeniyle tehlikeli hâlde bulunan ve özel gözetim ve denetim altında bulundurulmaları gerekli olduğu saptananlar ile bulundukları kurumlarda düzen ve disiplini bozanlar veya iyileştirme tedbir, araç ve usullerine ısrarla karşı koyanlar idare ve gözlem kurulunun kararı ve Bakanlık onayı ile kurumumuzda barındırılmaktadır

EĞİTSEL VE KÜLTÜREL FAALİYETLER

Ceza İnfaz Kurumumuzda barınmakta olan her hükümlü ve tutukluların ilgi, istek, yetenek ve ihtiyaçlarına uygun bir eğitim alması, hükümlülerin boş zamanlarını eğitim-öğretim, sosyal-kültürel ve sportif faaliyetlerle değerlendirmelerini sağlaması ve toplumca kabul edilebilir düşünce ve davranışları benimsemelerine, kendilerini topluma yararlı insanlar olarak yetiştirmelerine yardımcı olunması ilkesinden hareketle kurumumuzdaki hükümlü ve tutuklulara hizmet vermektedir.

Okuma Yazma bilmeyenler için “Yetişkinler Eğitimi I.Kademe ve II.Kademe kursları açılmaktadır. Yetişkinler eğitimi II.Kademe Belgesi alan hükümlüler ile İlkokul Mezunu hükümlüler Açık İlköğretim Okuluna yönlendirilmektedir. 
Açık İlköğretim Okulu ve Açık Öğretim Lisesi için gerekli rehberlik çalışmaları yapılarak öğrenimlerine devam etmeleri sağlanmakta, ayrıca kurs programları ve etüt çalışmaları yapılmaktadır.

Açık İlköğretim Okulunu bitirenler Açık Öğretim Lisesine,Açık Öğretim Lisesini bitiren hükümlülerin ÖSS’ye katılmaları ve Açık Öğretim Fakültesine yönelmeleri için teşvik edilmektedir.

Bununla birlikte Açık İlköğretim Okulu, Açık Öğretim Lisesi,Açık Öğretim Fakültesi hazırlık kursları dönem dönem açılmakta ve açılmaya devam edilmektedir.

Ayrıca Kurumumuzda barınmakta olan hükümlüler için tahliye olduktan sonrada sosyal hayata kazandırılmaları çerçevesinde meslek edindirme kursları düzenlenmektedir.

Van T Tipi Ceza İnfaz Kurumu ULU ÖNDER Mustafa Kemal ATATÜRK' ün : -“ EFENDILER CEZAEVLERI SORUNU ÇOK ÖNEMLIDIR. KISISEL ÖZGÜRLÜGÜ KISITLANAN VATAN EVLADININ CEZA SÜRESI SONUNDA TOPLUMA YARARLI OLACAK BIR VATAN EVLADI OLARAK YETISTIRILMESI GEREKLIDIR”... Mesajinin bilincinde hürriyeti baglayici cezanin infazindaki temel amaçlarin en önemlisi olan hükümlünün rehabilitasyon çalismalari sonucu topluma yeniden kazandirmaya çalismaktadir. Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi Personeli yasalarin ve cezaevinin imkanlari ölçüsünde tutuklu ve hükümlülere her hangi bir ayrim yapmadan insana yakisir uygulamalara özen göstermekte yasal haklarini kullanmalarini sağlamaktadir. Anayasa ve kisisel haklara gerekli saygi ve özen gösterilmektedir.

 

 

SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Webmaster: MUSTAFA MADEN →WebPortal←