RESMİ KURUMLAR

 

Ceza İnfaz Kurumumuzda barınmakta olan her hükümlü ve tutukluların ilgi, istek, yetenek ve ihtiyaçlarına uygun bir eğitim alması, hükümlülerin boş zamanlarını eğitim-öğretim, sosyal-kültürel ve sportif faaliyetlerle değerlendirmelerini sağlaması ve toplumca kabul edilebilir düşünce ve davranışları benimsemelerine, kendilerini topluma yararlı insanlar olarak yetiştirmelerine yardımcı olunması ilkesinden hareketle kurumumuzdaki hükümlü ve tutuklulara hizmet vermektedir.

Okuma Yazma bilmeyenler için “Yetişkinler Eğitimi I.Kademe ve II.Kademe kursları açılmaktadır. Yetişkinler eğitimi II.Kademe Belgesi alan hükümlüler ile İlkokul Mezunu hükümlüler Açık İlköğretim Okuluna yönlendirilmektedir. 
Açık İlköğretim Okulu ve Açık Öğretim Lisesi için gerekli rehberlik çalışmaları yapılarak öğrenimlerine devam etmeleri sağlanmakta, ayrıca kurs programları ve etüt çalışmaları yapılmaktadır.

Açık İlköğretim Okulunu bitirenler Açık Öğretim Lisesine,Açık Öğretim Lisesini bitiren hükümlülerin ÖSS’ye katılmaları ve Açık Öğretim Fakültesine yönelmeleri için teşvik edilmektedir.

Bununla birlikte Açık İlköğretim Okulu, Açık Öğretim Lisesi,Açık Öğretim Fakültesi hazırlık kursları dönem dönem açılmakta ve açılmaya devam edilmektedir.

Ayrıca Kurumumuzda barınmakta olan hükümlüler için tahliye olduktan sonrada sosyal hayata kazandırılmaları çerçevesinde meslek edindirme kursları düzenlenmektedir.

Van Yüksek Güvenlikli Ceza İnfaz Kurumu ULU ÖNDER Mustafa Kemal ATATÜRK' ün : -“ EFENDILER CEZAEVLERI SORUNU ÇOK ÖNEMLIDIR. KISISEL ÖZGÜRLÜGÜ KISITLANAN VATAN EVLADININ CEZA SÜRESI SONUNDA TOPLUMA YARARLI OLACAK BIR VATAN EVLADI OLARAK YETISTIRILMESI GEREKLIDIR”... Mesajinin bilincinde hürriyeti baglayici cezanin infazindaki temel amaçlarin en önemlisi olan hükümlünün rehabilitasyon çalismalari sonucu topluma yeniden kazandirmaya çalismaktadir. Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi Personeli yasalarin ve cezaevinin imkanlari ölçüsünde tutuklu ve hükümlülere her hangi bir ayrim yapmadan insana yakisir uygulamalara özen göstermekte yasal haklarini kullanmalarini sağlamaktadir. Anayasa ve kisisel haklara gerekli saygi ve özen gösterilmektedir.

 

SİTEMİZİ
 
T.C. Adalet Bakanlığı T Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Resmi Web Sitesi © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. Webmaster: MUSTAFA MADEN →WebPortal←